Potrzebujesz porady? Wypelnij formularz
Imię i nazwisko:
Adres e-mail: *
Powtórz e-mail: *
Rodzaj sprawy: *
Załącznik:


Kod z obrazka:
 
Akceptuję regulamin serwisu

Prawa spadkowego

Pytanie:

Zwracam się z prośba o interpretację art. 931 § 1 i 2 oraz art. 932 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.). W styczniu 2016 r. zmarł mój ojciec. Nie pozostawił testamentu. Pozostawił spadkobier ...

Odpowiedź:

Jeśli Pana ojciec zmarł w styczniu 2016 r., to spadkobiercy po nim mają 6 miesięcy na ewentualne złożenie oświadczeń o odrzuceniu spadku.
Ten kto skorzysta z tego prawa jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku, a zatem jest pomijany. Jeśli nie ma Pan dziec ...

czytaj całość
Pytanie:

W dniu 4 czerwca 2014 r. zmarł mój ojciec. Pozostawił testament, którym powołał mnie do dziedziczenia. Postanowieniem z dnia 5 grudnia 2014 r. nabyłem spadek w całości. Wiem, że miałem 6 miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku, ale zwlekałem z tym ze wzglę ...

Odpowiedź:

Ma Pan termin 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku. A więc termin ten jeszcze nie upłynął.
Trudno więc powiedzieć, dlaczego nie zgłosił Pan tego do urzędu skarbowego. Odległość urzędu od miejsca zamieszkania nie jest tu żadny ...

czytaj całość
Pytanie:

Zmarł mój mąż. Przed śmiercią zaciągnął pożyczkę w zakładzie pracy. Byłam jej poręczycielem wraz z dwoma innymi osobami. Wraz z teściami nabyłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Pożyczkę spłacam do dnia dzisiejszego. Do chwili obecnej zapłaciłam dług spadko ...

Odpowiedź:

Gdyby to była tylko kwestia spadku, to zapewne byłaby Pani w pewien sposób chroniona tym, że nastąpiło przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza Pani odpowiedzialność jako spadkobiercy za ewentualne długi sp ...

czytaj całość
Pytanie:

Moi rodzice - mama 85 lat i ojciec 89 lat dokonali darowizny mieszkania na rzecz mojej siostry. W umowie darowizny jest zapis o prawie rodziców do bezpłatnego, dożywotniego użytkowania mieszkania. Ustalono, że roczna wartość nieodpłatnego dożywotniego użytkowan ...

Odpowiedź:

Na wstępie należy zaznaczyć, że wskazuje Pan na art. 13 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od spadków i darowizn, a ustawy o tej nazwie i artykułu o tym numerze nie ma.
Jest ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (z pó ...

czytaj całość
Pytanie:

Mam 55 lat. Gdy miałem 17 lat rodzice bez mojej wiedzy przepisali gospodarkę i dom bratu, tylko po to, żeby nie musiał on iść do wojska. Byłem wówczas nie pełnoletni i nic o tym nie wiedziałem. Dowiedziałem się o tym niedawno, po śmierci rodziców. Czy je ...

Odpowiedź:

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rodzice mieli prawo dysponować swoją własnością, wedle własnej woli. Nie musieli Pana powiadamiać o tym, że zadysponowali swoim majątkiem. Spadkiem jest po ich śmierci to, co posiadali w chwili śmierci. Tak więc co do zasady nieru ...

czytaj całość