Potrzebujesz porady? Wypelnij formularz
Imię i nazwisko:
Adres e-mail: *
Powtórz e-mail: *
Rodzaj sprawy: *
Załącznik:


Kod z obrazka:
 
Akceptuję regulamin serwisu

Podatków

Pytanie:

Teściowa chce kupić mojej żonie działkę budowlaną. Czy jest taka możliwość, że u notariusza stawią się strony: czyli sprzedający, kupujący i moja żona, czyli osoba której tak naprawdę działka ma być. Czy jest możliwość że teściowa kupi działkę na żonę? Jak będz ...

Odpowiedź:

To co Pan opisuje w zapytaniu to byłoby nic innego jak darowizna od teściowej na rzecz Pana żony. By teściowa mogła takowej darowizny dokonać to wpierw sama musi być właścicielem działki.
Inaczej mówiąc nie może czegoś przekazać Pana żonie dopóki sa ...

czytaj całość
Pytanie:

Czy budynek, w którym wykonywana jest medycyna estetyczna powinien być opodatkowany według stawek przewidzianych dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych?

...
Odpowiedź:

Z treści przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. z późn. zm. wynika, że stosowanie korzystnej dla podatników stawki podatku dotyczy pomieszczeń, które służą bezpośrednio udzielaniu świadcze ...

czytaj całość
Pytanie:

Doznałem uszczerbku na zdrowiu w wypadku. Ubezpieczyciel wypłacił mi dość spore odszkodowanie. Czy będę musiał odprowadzić podatek dochodowy od tego odszkodowania? Jeśli tak, to ile i co wpisać w zeznaniu rocznym?

Odpowiedź:

Generalną zasadą jest, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Czy więc takim opodatkowanym dochodem będzie także odszkodowanie, jakie wypłacił nam ubezpieczyciel? W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. dochodem wolnym od podatku, który przewidują przepisy ...

czytaj całość
Pytanie:

Decyzją urzędu skarbowego z 2009 r. jestem zobowiązany do zapłacenia podatku od spadku. Spadkiem jest 1/4 domu, w którym mieszka rodzina mojej matki. Mieszkam na stale za granicą. W międzyczasie kwota do zapłacenia urosła prawie o 50%. Czy to jest legalne? Pewn ...

Odpowiedź:

Sytuacja taka powstała najprawdopodobniej dlatego, że nie zgłoszono w urzędzie skarbowym nabycia spadku w terminie. Gdyby zgłosił Pan w terminie (obecnie 6 miesięcy) nabycie to byłby Pan zwolniony z podatku. Wykrycie niezgłoszonego zobowiązania powoduje ukaranie podat ...

czytaj całość