Potrzebujesz porady? Wypelnij formularz
Imię i nazwisko:
Adres e-mail: *
Powtórz e-mail: *
Rodzaj sprawy: *
Załącznik:


Kod z obrazka:
 
Akceptuję regulamin serwisu

Kwalifikacja prawna cyberprzestępstwa, jaka kara grozi za ich popełnienie

« Przejdź do listy porad
Pytanie:

Jestem początkującym youtuberem, mam już grupkę swoich widzów i swój kanał. Pokazuję zagrożenia związane z tematyką cyberprzestępczości od kuchni. tzn. jak wykonywać ataki hakerskie, jakich systemów używać, jak włamać się do kogoś na konto e-mail, jakie są najnowsze narzędzia do tego przeznaczone, skąd pobrać te narzędzia, jak je uruchomić i jak używać, na początku każdego filmiku jest tablica z informacją że filmik powstał tylko dla celów edukacyjnych i że nie ponoszę odpowiedzialności za użycie systemu do celów przestępczych. Wszystkie co pokazuję, robię na własnej sieci domowej, czyli choć faktycznie łamię zabezpieczenia i włamuję się to nie szkodzę nikomu. Mam obawy czy robię coś nielegalnego i co za to grozi?

Odpowiedź:

Za rozpowszechnianie tego rodzaju materiałów może Panu grozić odpowiedzialność karna jeśli ktoś z nich skorzysta i popełni czyn zabroniony a w jego komputerze organy ścigania znajdą materiały szkoleniowe od Pana. Bowiem jest to nic innego, jak pomocnictwo w popełnieniu cyberprzestępstw. Charakter tego materiału jest jednoznaczny. W naszym systemie prawnym nie odpowiada się wyłącznie za sprawstwo, ale też taka sama odpowiedzialność karna grozi za tzw. pomocnictwo.
Przykładem zbliżonej sytuacji może być np. kupno kradzionej rzeczy. Mimo iż można nie mieć świadomości, że ta rzecz jest kradziona można ponieść za to odpowiedzialność karną. W ten sposób pomaga się bowiem sprawcy zbyt rzeczy pochodzące z przestępstwa.
Tak więc to nie żarty, bo jeśli ktoś zgłosi lub już zgłosił to co Pan opublikował w sieci na Policję, to niewątpliwie czeka Pana proces karny. Byłoby inaczej gdyby Pan pokazywał, jak się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć. Sam komunikat na wstępie takiego materiału tu nie wystarczy.
W Pana przypadku idealnie pasowałaby kwalifikacja z Kodeksu karnego - art. 269b par. 1 k.k. (do 5 lat) + przepadek komputerów i całego sprzętu jaki Pan posiada (par. 2), art. 18 par. 1, 2 i 3, k.k. art. 19 par. 1 k.k.
Natomiast art. 269b par. 1a i art. 269c k.k. - to sytuacja, o której piszemy powyżej.
Jest tego całą masa i w zależności od tego, kto by do czego użył informacje od Pana uzyskane Pan mógłby także odpowiadać za następujące:
art. 267 par. 1, 2 i 3 (do 2 lat)
art. 268 par. 1 i 2 (do 2 lat)
art 268a par. 1 (do 3 lat)
przy dużej szkodzie majątkowej (par. 2) (do 5 lat)
art. 269 par. 1 i 2 (do 8 lat)
art. 269a (do 5 lat)
a nawet art. 255a par. 1 (do 5 lat)
Tak więc Policja i prokuratura mają tu cały wachlarz narzędzi i chyba tak do końca Pan (jak i wielu innych użytkowników)  nie zdaje sobie sprawy z tego jakie grożą za takie rzeczy konsekwencje.
Jeśli chciałby Pan się tym zajmować to trzeba działać bardzo asekuracyjnie i zapobiegawczo. A zatem materiał szkoleniowy mówiący o zagrożeniach tak, ale tam gdzie mowa jak można coś zrobić nie powinno być przykładów i demonstrowania. Używać takich metod mógłby Pan tylko, gdyby Pan np. założył firmę ds. bezpieczeństwa i miał umowy z zainteresowanymi, że godziliby się oni na sprawdzenie luk w zabezpieczeniach lub możliwości ataku. Wówczas należałoby oprócz doświadczenia także gromadzić dokumenty, które poświadczałyby Pana dotychczasową ścieżkę zawodową i jej cel (np. dyplomy, kursy zawodowe, certyfikaty, podziękowania, umowy itp.). To byłoby zabezpieczeniem dla Pana.